Micelarna voda je jedan od najnovijih trendova kozmetičke industrije i reklamira se kao čudotvorno sredstvo. Istina je da je micelarna voda običan sapun. Preciznije, svaki sapunski rastvor jeste micelarna voda. Micele se spontano formiraju u svim preparatima u kojima ima detergenata i koriste se vekovima.
Micela (latinski „mica“ = zrno, mrvica, nešto sitno) možemo da zamislimo kao tečne kristale sfernog oblika koji se formiraju kada se molekuli odgovarajućih surfektanata (tj. detergenata) nadju u vodi u tačno određenoj koncentraciji (naziva se kritična koncentracija). Njihov hidrofobni kraj (repić) je okrenut ka unutrašnjosti a širi, hidrofilni kraj je okrenut prema vodi. Kritična koncentracija znači da će svaki dalji dodatak detergenta ili bilo koje masnjikave komponente (prljavština, šminka) ulaziti u te micele. Kao podsetnik, ulje i voda se ne mešaju, tj ulje se ne rastvara u vodi već se dobijena smeša razdvaja. To je zato što je ulje hidrofobno (nepolarno). Masti, prljavština i šminka su uljane, i zato se vezuju samo za hidrofobne repiće micele.
Trik pri korišćenju micelarne vode nije u skidanju šminke ili prljavštine s kože rastvaranjem (kao što je kod pranja ruku), već u kombinaciji pilinga vlaknima pamučnog tufera i detergenta. Micele nisu povezane u molekul, što znači da se lako prerasporedjuju. Ako se micelarna voda sipa na komadić vate, na primer, ona se preuredi tako da se glave zalepe za pamučnu vunu (napravljenu od celuloze, koja je hidrofilna), a repovi štrče. S obzirom na to da su šminka, mast i prljavština uljani, a na tuferu su hidrofobni repići micela okrenuti ka licu, uspeva čišćenje lica na kraju dana.
Autor slika micela - ja.