top of page
talijamilosevic

Polarna avantura - Aurora Borealis

Aktualisiert: 6. Juni



Krajem novembra 2023. godine ostvarila sam jedan od svojih snova i doživela polarnu avanturu na severu Norveške, u gradu Tromso.


Tromso je najveći grad severa Norveške koji se naziva i glavnim gradom Arktika. Nalazi se 344 km severno od polarnog kruga (na geografskoj širini severne Aljaske).

Centar grada se nalazi na ostrvu Tromsøya, na 6m nadmorske visine. Grad ima 77.992 stanovnika.

U periodu izmedju kraja novembra i februara je polarna noć - nema sunca. Ipak oko dva sata dnevno blaga svetlost dodiruje planine i fjordove, iako je ulično osvetljenje neophodno. Obrnuto, u periodu izmedju sredine maja i kraja jula Sunce ne zalazi! I u ponoć je na horizontu!! Taj prizor ću nadam se doživeti u nekoj drugoj avanturi (mada sam imala prilike da uživam u belim noćima u St. Petersburgu).


Tromso je idealan grad za posmatranje Aurore Borealis u mesecima od Novembra do Marta, ali je i polazno mesto za toliko različitih avantura!

 

Moja drugarica i ja (muž i ćerka su mi dali korpu za ovu avanturu🥶) smo sve organizovale individualno, bez celokupnog aranžmana – mislim da je tako i najbolje i najpovoljnije. Izaberete one ture koje vas najviše zanimaju i ostanete onoliko dugo koliko možete. Mi smo bile samo za produženi vikend (4 dana) i doživele toliko toga!

 

U ovom blogu polazim od početka u želji da vam pružim što više informacija kako organizovati ovakvu avanturu.



1. DOLAZAK:

Let do Tromsa zimi vodi preko Osla. Mi smo letele Lufthansom  iz Minhena do Osla pa presele na avion Oslo-Tromso. Oba leta su oko 2 sata i 15 minuta. U Oslu smo imale dva sata na aerodromu koji je vrlo udoban! Povratna karta za oba povezana leta je ukupno koštala za mene oko 450 evra. Videla sam da ima i low cost linija, Lufthansa je naravno skupa.

 

Interesantno je uletanje u polarni krug kada nas je dočekao i Mesec. I sve je bivalo tamnije dok nismo sleteli u totalnom mraku u 15:37. Ove tri fotografije iz aviona sam napravila u okviru samo sat vremena:


14:38

15:18

15:34



Aerodrom u Tromsu je veoma mali.

Postoji ekspresni autobus odmah ispred izlaza koji vas vozi do vašeg hotela (do centra samo 15 minute vožnje; voze do svih hotela i vozač ih najavljuje). Otvorena povratna karta (povratak bilo kada) za dvoje košta ukupno 35 evra.


 

2. NOVAC i PLAĆANJE:

U Norveškoj je valuta norveška kruna. Medjutim, pošto svuda, baš svuda, možete da plaćate kreditnom karticom, mi nismo menjale novac!!

 

3. SMEŠTAJ:

Hotela je pun centar gradića! Cena našeg hotela je bila 180 evra sa doručkom za dvoje - za jednu noć. Ako ste sami u sobi onda je oko 160 evra. Mi smo uzele bolji hotel, naravno ima jeftinijih, kao i apartmana. Soba u našem Radisson Blu je bila mala, ali romantična. Rezervisale smo je preko Booking. Hotel je na idealnoj poziciji, do obale, i sve ture polaze u samoj blizini hotela (do 200 m udaljine). Ali tako je uostalom za skoro sve hotele jer su svi zbijeni u preslatkom centru grada Tromso.

Preporučujem hotel sa saunom, trebaće vam!! Mada verujem da je to apsolutni standard u Norveškoj.

Jutro i podne u Tromsu jesu svetliji nego prava noć koja počinje oko 14:00. Svetlo, iako neprozirno, dodiruje grad. Ulično osvetljenje je uključeno, ali ipak nije potpuni mrak.

Pogled iz našeg hotela ujutru oko 9 sati, i slike iz šetnje fjordom oko podneva:




 

4. TURE I VODIČI:

Ovo je verovatno najvažniji deo puta. Moj savet je da je uvek bolje platiti više za manju turu. Želite jedinstveno iskustvo i vodiča koji će da se posveti vašim željama, vašem osećaju hladnoće i vašoj radoznalosti.

Tromso nudi veliki broj agencija i različitih tura. Mi smo sve ture  rezervisale online dva meseca pre dolaska, mada smo tamo naučile da ima toliko agencija da je nemoguće ostati bez vodiča. Ipak, za ono šta vam je najvažnije ja bih ipak savetovala da rezervišete unapred.

 

Aurora Borealis

Za posmatranje Aurore Borealis bih preporučila lokalnog vodiča i što manje ture koje traju što duže. Da bi se videla Aurora potrebno je imati čisto noćno nebo, bez oblaka ali i upornog vodiča. Naš vodič, Dan, je bio fantastičan. Nekoliko puta nedeljno on nudi turu Chasing lights - vozi toliko daleko koliko je neophodno da se vide svetla, makar i vozio do Finske. Po potrebi, tura u minivanu (max do 8 osoba) traje celu noć (do 12 sati). Delim ovde njegov website i youtube kanal. Dan je takodje i profesionalni fotograf i besplatne fotografije velike rezolucije dobijete posle ture.

Njegova tura košta 155 evra po osobi. Uključeno je sve – lov na Auroru, izuzetno topli overall i po potrebi duple čizme koje vam on daje (na slici izgledam kao medved!) čajevi, kafa, domaća supa i kolači, fotografije. Dan pali vatru golim rukama (nije figurativno!); baš se brinuo o nama! Kada sam promrzla obukao mi je overall jer sam se jedva pokretala! Stavio nam je stolice oko vatre da možemo da sedimo i gledamo u svetla. Divan je bio!

Ipak, potrebna vam je sreća da vidite svetla. Mi smo imali sreće. Vozili smo samo 45 min od Tromsa (da se izadje iz ulica osvetljenog grada) i videli predivnu Auroru Borealis srednjeg inteziteta.



 


Drevni narod Sami

Narod Sami naseljava Laponiju koja se prostire kroz Norvešku, Švedsku , Finsku i Rusiju. Ima ih oko osamdeset hilјada, od čega skoro polovina živi u Norveškoj.

 

Sami narod ima jedinstvenu kulturu, sopstveni jezik i uglavnom još uvek žive nomadskim životom. Bave se pretežno uzgojom irvasa. 

 

Proveli smo popodne i veče u šatorima i sa irvasima lokalne Sami porodice. Večerali smo u njihovom šatoru, oko vatre. Tradicionalna kuhinja - gulaš od irvasa i dimljeni losos! Irvasi, koji su neverovatno umiljate životinje i koje smo hranili su nas nas i vukli na sankama po polarnom svetu. Bilo je kao u novogodišnjoj bajci.

Irvasi su izuzetno blage životinje i na severu Norveške su naviknute na ljude. Žive u tundrama severne Evroazije a u regionu Tromso ostrva se vide slobodni irvasi zaista svuda. Ako ih sretnete tokom šetnje, neće se ljutiti ako ih pomazite! Svi su pitomi i pripadaju jednoj porodici iz Sami drevnog naroda.

 

Trče brzinom do 80 km/h.




Turu kod Sami naroda sa sankanjem sa irvasima smo organizovale preko sledeće agencije:


Izlet po ledenim fjordovima

Skoro celu nedelju smo provele u organizovanoj mini-ekskurziji po fjordovima i o ovoj turi slike govore više od reči.

Na prvoj fotografiji je veličanstveni, bajkoviti Ersfjord.



Ovu turu smo organizovali preko sledeće agencije:



Čak i najskuplje ture, kao što je celodnevno posmatranje kitova u okeanu koštaju ispod 150 evra. Ima zaista neverovatan broj ponuda: ture sa irvasima, haskijima, sa fotografom kroz fjordove (jedna od naših tura), snowmobil, itd.

 

5. ODEĆA I OPREMA:

Iako smo imali umerene temperature (do -12C) hladnoća je oštra i pošto provodite sate napolju, prolazi kroz odeću. Obavezno je oblačenje u slojevima. Meni je bilo važno da mi je lice zaštićeno maramom, preko usta i nosa! I rukavice! Takodje, ne zaboravite labelo i zaštitnu kremu za lice.

 

Kada tražite vodiča i ture izaberite one koji besplatno daju dodatnu opremu (kao naš vodič za Auroru). Ovo je već bilo posle sat vremena posmatranja kada me je naš vodič, lokalni viking , obukao u ovaj overall preko moje celokupne zimske opreme!

U Tromsu postoji i radnja u kojoj možete da iznajmite polarnu odeću i opremu, link:

 

 

6. OSTALE ZANIMLJIVOSTI:

 U Tromsu možete posetiti veliki broj ljupkih muzeja, turističkih prodavnica, Arktičku katedralu, ili jednostavno šetati ostrvom pored obale, tako da izmedju tura uvek možete ispuniti vreme.


Arktička katedrala u Tromsu je najprepoznatljiviji znak grada. Nalazi se na kopnenom delu (Tromso je ostrvo).

Ova crkva je izgradjena 1965. godine (kao i većina puteva tj. mostova - ranije se plovilo fjordovima izmedju ostrva u Tromso regionu).

Ovo je protestantska crkva i zaista se izgledom uklapa u ovaj polarni svet.



 

7. GASTRONOMIJA:

U Tromsu možete uživati u lokalnoj kuhinji (irvasi, kitovi, dimljeni losos), predivnim kafićima kao i u sladoledu (nisam probala!!). Oprez - vodu uvek služe sa ledom!

 

Večera u lokalnom restoranu za dvoje, sa po čašom vina, jednim predjelom, dva glavna jela i dva dezerta košta oko 120 evra. Glavno jelo je izmedju 15 i 30 evra, u proseku. Naravno, ima i fast food restorana kao što je Burger King ili hot-dog kisoci gde možete jeftinije da jedete.

Morala sam da probam stejk od kita - ne ljutite se. Ukus je zaista kao meso, stejk je bio čak pomalo krvav! Iako u centru gradića punom uličnog svetla, po izlasku iz restorana pozdravila nas je Aurora Borealis (opet!).



153 Ansichten

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

USA i ja

bottom of page