Perle su ideal lepote koji povezujemo sa elegancijom, sjajom i bogatstvom. Od antičkih vremena perle su statusni simbol.
Da li ste znali da su biseri reakcija školjke na povredu? Da ova stvorenja reaguju na grubost stvaranjem lepote?
Perle ili bisere stvaraju uglavnom dagnje i ostrige, ali i morski puževi, a prave ih i slatkovodne i morske vrste. One su jedino drago kamenje koje nastaje u živom biću. Hemijski sastav perle nije spektakularan: perla je 80–92 % izgradjena od kalcijum karbonata (molekularna formula: CaCO3) u svoja dva kristalna oblika/polimorfne modifikacije (aragonit i ostatak kalcit). Ovi kristali se formiraju o obliku pločica koje su slažu slojevito i stapaju jedna za drugu organskim materijalom kao što su hitin i proteini (do 5%). Ipak, ovaj materijal na svojoj površini prelama svetlost formirajući prepoznatljiv i prilično spektakularan sjaj. Ovaj materijal mi zovemo - SEDEF. Boja sedefa i cele perle zavisi od uslova u kojima se formira i može biti bela, zlatkasta, roze, sve do plavo-sive.
Biološki perla nastaje kao odbrambeni mehanizam epitela školjke na parazite i strana tela. Školjke su mekušci i unutrašnjost svoje zaštitne ljušture oblažu sedefom kako bi zaštitile svoje telo. Hrane se filtriranjem vode a kada u tom procesu strano telo udje u unutrašnjost školjke i povredi meko tkivo ovog mekušca, školjka ne može da ga izbaci napolje i kao odgovor stvara oko stranog tela dalje slojeve sedefa. Višegodišnjim lučenjem sedefa oko tako nastale patološke tvorevine (ciste), nastaje biser. Zato se sedef na engleskom i zove “mother of pearl” ili na nemačkom “Perlmutt”. Pre sto godina u Japanu je uspelo prvo uzgajanje perli. Kako bi proizvodile perle pod idealnim uslovima kvaliteta vode i temperature, školjkama se hirurškim zahvatom transplantuje ili deo tkiva druge školjke ili strano telo koje može da je povredi. U samo 30 % gajenih školjki se zaista i formira perla. Od njih, samo 10 % su komercijalno upotrebljive a samo 3 do 4 % bisera odgovara idealnom, okruglom obliku. U prirodi, školjki treba i do deset godina da formira perlu; kada se gaji dve do pet godina. Napomena: i uzgajani biseri se ubrajaju u prave bisere.
Perle su životinjski proizvod i školjke ne formiraju perle da bismo ih mi, često nasilno i grubo, vadili. Teško je odoleti njihovoj lepoti i ja, kao liberalna osoba, protivim se zabranama. Ali apelujem na znanje. Kada ja nosim moju bisernu ogrlicu ponosna sam ne samo na lepotu bisera već i zahvalna prirodi na bogatstvu koje nam daje. Čuvam tu ogrlicu, i zadovoljna sam posedovanjem jedne jedine biserne ogrlice. Verujem da nikada više neću kupiti prave bisere. Jer, mi dugujemo našem prelepom svetu poštovanje, pažljivu brigu o prirodi i oprezno i promišljeno korišćenje resursa.
Budimo kao školjke. One stvaraju bisere kako bi se zaštitile od onoga što ih povredjuje. Ne povredjujmo mi svet koji nama daje bisere.
------
Fotografije: Unplash