Posmatrano sa evolutivnog stanovišta snovi verovatno simuliraju opasne ili rizične situacije kako bismo se pripremili. Pomažu nam da se oslobodimo straha i napetosti.
Siegmund Freud je smatrao da su snovi izraz naše podsvesti, ali se danas u psihologiji smatra da su snovi više emocije u slikama.
Sanjamo šta osećamo, šta intuitivno priželjkujemo; sanjamo o našim slabostima i snagama. Snovi su ogledalo našeg svakodnevnog iskustva i ustisaka.
U istraživanju snova korisni su ljudi koji sanjaju takozvane “lucidne snove” (Klarträumer ). Meni se to izuzetno često dešava - sanjam svesno, znam da sanjam i čak i donosim odluke i upravljam snovima. Ako se probudim, svesno odlučujem da nastavim san, ili da ga menjam. Uvek se sećam svojih snova, a sanjam svaku noć. Kažu da to može i da se vežba i da su vrhunski sportisti već otkrili prednosti lucidnih snova.
Ne znam da li bi svi to želeli.
Moj muž (misli da) sanja veoma veoma retko, i njemu je to ok. Kada mu o svojim snovima pričam, u neverici je. A ja moje snove ne bih nikada menjala, svaka noć je za mene neki novi magični svet. Nauka nema sve odgovore, ali to i nije važno ako ih mi za sebe nađemo.
Za mene su moji snovi inspiracija, jer iako je osećaj sa kojim se budim neprijatan, zadržim ga, da ga razumem i iz njega nešto naučim.
I ako čitate ovo pred spavanja, želim vam, da zaspite mirno, nežno. Da putujete svetovima snova, da letite. I da se probudite srećni i zadovoljni. Ali i da ne prestanete da sanjate buđenjem.
Jer, snovi koje sanjamo kada smo potpuno budni, ti snovi, oni su pokretač sveta.
Links: